СВЕТИ САВО - народна епска песма
Ову песму је Вук Караџић записао од слепе Степаније.
Ξ Ξ Ξ
ПЕСМА
Ξ Ξ Ξ
Радња ове песме дешава се испред бијеле цркве Грачанице > црква на Косову. Саградио је краљ Милутин Немањић у 14. веку. Више о Грачаници прочитај на Википедији.
(БИЈЕЛА црква – стални епитет)
Ξ Ξ Ξ
Цар Немања – велики жупан у Рашкој, Стефан Немања (1114 – 1200) (12. век). Зачетник је лозе Немањића. Његове задужбине су манастири Ђурђеви ступови, Хиландар и Студеница.
Свети Саво - најмлађи син Стефана Немање. Први је српски архиепископ и књижевник. Написао је биографију „Живот светог Симеона”, у којој је описао живот свог оца.
Ξ Ξ Ξ
ЗАДУЖБИНА: црква, манастир или храм или нека друга грађевина. Подижу се некоме за душу. Подизали су их српски владари. Представљају и добра дела и доброчинства.
1. Б’јел Вилиндар насред Горе Свете: Хиландар, српски манастир с краја 12. века. Налази се на Светој Гори, на полуострву Атос у северној Грчкој.
Ако желиш да знаш више:
- Манастир Хиландар (интернет-страна: Задужбине Немањића)
2. Студеница (Википедија): задужбина Стефана Немање у Рашкој из 12. века
3. Милешева (Википедија), задужбина краља Владислава из тридесетих година 13. века. Налази се крај Пријепоља.
Намерне нелогичности народног певача (АНАХРОНИЗМИ)
- Немања је био велики жупан Рашке, а не цар > из љубави и поштовања тако назван, јер је Србија његовог доба била политички, привредно и војно јака држава.
- Манастир Милешеву није подигао он него његов унук, син Стефана Првовенчаног, краљ Владислав.
- Песма је посвећена Стефану Немањи што се не види из наслова. Народ је ценио Светог Саву, а самим тим и његове родитеље.
Тема и идеја песме
стопљена је у једно: захвалност народа Стефану Немањи за сва добра која је чинио народу: зидање цркава и манастира, уређивање градова, подизање мостова, помагање болеснима и сиромашнима…
Поруке песме
- Српски владари су богатство трошили за добро народа.
- Улагање у богатство и културу земље и народа је најисплативија инвестиција владара
За радознале:
- За спас душе своје и прибежиште свом отачеству (Српско наслеђе)