ЈАБУКА НА ДРУМУ - Вељко Петровић
Да ли је ово твој први сусрет са Вељком Петровићем? Наравно да није. Већ смо о њему говорили у шестом разреду. Сећаш се његове песме „Ратар”?
Већ знаш да је Вељко Петровић (1884 – 1967) наш познати песник, приповедач, књижевни и ликовни критичар и историчар уметности. Један је од значајнијих књижевника двадесетог века. Пуним срцем је био везан за своју родну Војводину и углавном су лепоте Војводине и тема његових дела. и јесте била војвођанска равница.
Верујем да те је ово дело подстакло на размишљање. Знаш ли шта је аутор желео да истакне овом приповетком? Имаш ли идеју зашто је баш јабука у центру? Шта јабуку на друму чини симболичном у односу на живот у општем смислу?
Непознате и мање познате речи
- АГРЕСИЈА – напад
- АДРАПОВАЦ – скитница, луталица
- АРОМАТИЧАН – мирисан
- БИРЗЕМАН – памтивек, дубока прошлост (од бирмезана)
- БЛАГОРОДАН – добар, племенит, душеван, осећајан
- ВАКУФ – муслиманска задужбина, мање насеље
- ДИСХАРМОНИЧАН – нескладан
- ЈЕДАК – жућкастозелен, боје једа, жучи
- МАЛВАСИЈА – врста грчког вина
- ПОКЛИСАР – посланик, најамник и трговац на ситно од места до места
- ПОМОЛОЗИ – стручњаци за вино
Обрати пажњу да су ПУЛМОЛОЗИ – лекари за плућне болести. Претпостављам да је и теби ова асоцијација пала на памер ако знаш да дрвеће представља плућа природе.
- РАХМЕТЛИЈА – покојник
- ТОПАЗ – полудраги камен, зелене или жуте боје
- ЏАДА – пут
Није тешко уочити три целине у овом делу:
1. Она је постала непозивана, неплаћена службеница, немољена дароватељка свим намерницама.
- Пронађи делове у тексту који сведоче о дугом служењу свима ове јабуке.
- Уочи чију судбину приповедач види у њеном служењу свакоме и одолевању безобзирнима и насртљивима.
- Размисли зашто је наглашена њена усамљеност.
- Осмисли разлоге који су јој помогли да „удвостручи своје животне снаге”.
2. И птице су уздржљивије од људи.
- Објасни како се пролазници односе према овој јабуци.
- Образложи приповедачеву тврдњу да су и птице уздржљивије од људи, у случају да се слажеш са њом. Ако је твоје мишљење супротно, образложи га.
- Уочи какава осећања приповедач гаји према јабуци и објасни их.
- Протумачи ауторове коментаре који се односе на страдања и постојаност старе јабуке.
3. Она подноси, ето, годинама њихове озледе.
- Претпостављам да ти је јасно на кога личи стара јабука. Образложи свој одговор.
- Подели са нама своје мишљење о „урођеном разуму и стиду” старе јабуке.
- Наведи разлоге због којих она крије своју сузу.
- Повежи ову јабуку са људима којима наликује. Наведи њихове особине.
Књижевни род: епика / епска поезија
Књижевна врста: описна (дескриптивна) приповетка)
ТЕМА ове приповетке је јабука на друму, што се види и из самог наслова.
ИДЕЈА приповетке је пишчева жеља да нам дочара значај сваког живог створа под капом небеском и да нас подсети на наша права и обавезе у односу на природу.
ПОРУКЕ приповетке су:
- Екологија је императив модерног доба за појединце и друштва у целини.
- Природу треба поштовати и никако је не треба подразумевати.
- Нема оправдања за незахвалност, себичлук и зло у било ком смислу.
Сети се функционалних стилова. Сигурно знаш да ово дело одликује књижевноуметнички стил, а на часу ћеш можда баш ти рећи разлоге за то
Што се тиче начина изражавања, нема дилеме. Преовлађује дескрипција или описивање. Сети се да у овај начин изражавања спадају екстеријер, ентеријер, портрет и пејзаж. На часу ћемо тачно одредити о којој је врсти описа реч у овом делу. Мораш се сложити да су описи јабуке заиста дивни:
- Већ у рано пролеће почну несташни излетници, пролазници, да поскакују и кидају њене гранчице, посуте оним топлим ињем зеленкастобелог цвата. А већ про повратку испустиће их расејано негде у прашину, или ће, ипак, покушати да њима, бар за дан – два, освеже свој овештали, сури дан.
- А путници, уморни пешаци који, за жарке оморине, једва дочекају да се у њеноме хладу испруже, да се занесу чаробним мозаиком плаветнила кроз њену круну и топазом нежних јабука које провирују њишући се здравим их сном успављују, а ти, чим се дигну, захваљују се на гостопримству тиме што се хитају грудвама и каменицама, туцаником с друма, само да обале који плод.
- Она подноси, ето, годинама њихове позледе. Чак се труди да трагове њихове неправде и грубости једва приметним ожиљцима прикрије. Само баш кад се свежа рана обнажи, процеди се сјајна капља смолице, али – да ли је то њен урођени разум или стид?- она убрзо учини да та суза потамни, да се стврдне, изједначи с кором, и постане невидљива.
Ако бисмо морали да се одлучимо за само једну стилску фигуру у вези са овом приповетком, јасно је да би то била персонификација, а одмах за њом следе епитети. Објасни, а онда одабери, замисли и ‘улепшај’ тим стилским фигурама један од понуђених израза:
- ВОЈВОЂАНСКА РАВНИЦА
- ВОЈВОЂАНСКИ САЛАШ
- ПРОСТОРИЈА У ВОЈВОЂАНСКОЈ КУЋИ
Писац није штедео речи како би што потпуније описао јабуку на друму. Тачно се зна место на коме се она налази. Притом сазнајемо и да је кратковека. Не зна се ко је посадио баш ту и колико је тачно стара, али се зна да је јако усамљена на том старом путу. Можемо и замислити ту јабуку, захваљујући ауторовим речима: врло је стара, усамљена је и на услузи свима. Њене гране су крошњасте, тако да у сунчним данима нуде дебели хлад. Нажалост, због немарности људи су јој ниже гране често поломљене. Кора јој је квргава и кржљава, вазда помало рашчупана. Накривила се ка западу, па је права ‘нахерена воћка’, како каже Вељко Петровић. Наликује усамљеној кржљавој удовици без заштите. Писац набраја сва страдања несрећне јабуке, почев од цветања до појаве зелених плодова и њиховог зрења. Дирљив је опис њених слатких златних плодова према којима не остају равнодушни чобанчићи из удаљених мајура, кравари, свињари, гушчарице… Поред ветрова и мразева, незахвални људи јој ломе живе гране и гађају се њеним плодовима… А она је тако добра и несебично помаже и птицама и људима. Од срца им нуди гостопримство. Поред плодова, услужно нуди свој хлад и тренутак мира и спокоја под собом. Кад је потребно штити их и од пљускова. Дивно је описује једна једина реч: благородна. Не треба много маште па схватити пишчев однос према овој јабуци, али и према људима у односу на њу. Она је за њега кржљава удовица, немољена дароватељка, непозивана и неплаћена службеница и тиме јасно исказује своју наклоност и захвалност. С друге стране, људи су напасници, обесни пролазници и адраповци, пуни искушења, агресивни, који немилосрдно бацају њене плодове и говоре ружне псовке. Безобзирни су и незахвални, за разлику од птица које имају меру. Не упропашћавају је и не злоупотребљавају њену доброту.
Мало правописа
Објасни разлику у значењу ових парова:
зеленкастобео |
зелено-бео |
источнохерцеговачки |
шумадијско-војвођански |
ЗАНИМЉИВОСТИ:
- Зна се да су највећи произвођачи јабука Русија, САД, Кина, Немачка, Италија и Француска.
- Јабука припада породици ружа.
- Јабуке су биле омиљено воће још Старим Грцима и Римљанима.
- Њујорк, један од најпознатијих градова света Њујорк, познат је и као Биг Ејпл
- У Гинисовој књизи рекорда забележено је да је највећа икад убрана јабука на свету била тешка око један и по килограм.
- У свету се 20. октобра сваке године прославља Дан јабука.
Данас су најпознатије следеће врсте јабука: ајдаред, глостер, грен смит, златни и црвени делишес, јонатан, ричард и самаред.
О значају јабуке се зна од давнине. Препоручује се да се једе по једна јабука сваки дан, а можеш се код старијих распитати колико је корисно јабуково сирће, по могућству, домаће. Зна се да је једна јабука довољна да стоји у џак кромпира и онда кромпир неће моћи да клија. Исто тако се јабука може ставити у кутију са домаћим колачима сличним кексу и онда ће они остати дуже свежи. Наравно, јабука је саставни део посластица у којима већина ужива: разни колачи од јабука, компот од јабуке, лења пита од јабука, печене јабуке, пите од јабука, туфахије… Много је посластица за које су потребне јабуке. На интернету је богата понуда таквих рецепата. Погледај на страни Пријатно, за почетак.
Волиш ли стаклене јабуке
Од јабука се може направити сок, што већ знаш, али и ракија позната као јабуковача.
Ако ти је жао што је крај, прочитај песму Александра Леса Ивановића „Људи сјенке”. Песма је преузета са стране „Поезија векова”. Прочитај песму, размисли о њеном садржају, а онда је повежи са делом „Јабука на друму”.
Има на свијету мирних, добрих људи
што кроз свијет нечујно и тихо газе
као да ногом ступају по памуку,
а наше очи никада не опазе
ни њих ни њину тиху радост или муку.
Има ћутљивих патника на свијету
што се само уморно и горко насмијеше
на људе кад се о њих тешко огријеше
и сумину их невини, налик цвијету.
И има људи усамљених и боних,
са образима упалим и жутим,
што не чује им се ни смијеха ни плача,
што живе као самотна и дивља драча,
али с бодљама унутра окренутим,
да ниједна никога не огребе
и да ниједном никога не убоду
до само своје рођено срце и себе.
Њих не види наше око кад их сријета,
кад тихо прођу у мимогреду мирну,
јер никог они ни лактом не додирну
у вјечној гужви и вреви овог свијета.
И живе тако, нечујни и невесели,
и миле као сјенке, као вријеме и сати,
и тек кад умру, сломљени и увели,
објаве црни посмртни плакати
да су и они са нама живјели.
Добро дрво
(Јутјуб)